Richard Haan se narodil ve východoslovenských Košicích. Pěvecké ostruhy získával soukromým studiem u profesora René Tučka a později u profesorky Jitky Švábové. Sólovou profesionální kariéru odstartoval v Ústí nad Labem rolí Escamilla v Bizetově opeře Carmen. K dalšímu uměleckému zdokonalování mu napomohl půlroční pobyt u profesora Ilji Josifova v Mezinárodním vokálním studiu v Sofii. Řada významných operních úkolů na něj čekala na scéně v Olomouci a následně pak v brněnské Janáčkově opeře. Několik let byl pak angažován ve Slovenském národním divadle v Bratislavě.

Jeho současný repertoár zahrnuje více než sto dvacet barytonových rolí. K těm nejoblíbenějším patří Porgy (Porgy a Bess), Scarpia (Tosca), Don Giovanni a další titulní role v  operách Rigoletto, Macbeth, Nabucco, Falstaff, Simon Boccanegra, Jago v Otellovi, Holanďan v Bludném Holanďanovi, Telramund v Lohengrinovi, Jochanaan v Salome ad. Haanův baryton v průběhu let zazněl v řadě zahraničních operních divadel a koncertních domů. Připomeňme Vídeň, Salzburg, Berlín, Lipsko, Hamburg, Paříž, Madrid, Luxemburg, Gent, Amsterdam, San Sebastian, Bilbao, Budapest, Palermo, Edinburgh, Bergen, Kazaň, Caracas, Norfolk, Richmond, Monte Carlo, Tokyo, Osaka, Nagoya, Sapporo, Nagasaki, Okinawa, Jerusalem, Aspendos…

Vedle zahraničních hostování se s ním už řadu let mohou setkávat také naši milovníci operního umění především pak na jeho „domovské“ scéně ve Státní opeře Praha, kde je Richard Haan stálým hostem. Momentálně jsou na repertoáru díla jeho oblíbených italských mistrů Verdiho Rigoletto, Nabucco, Otello, Aida a Trubadúr, Pucciniho Madame Butterfly a Tosca. Vedle operních aktivit se věnuje také koncertní činnosti, která zahrnuje kantáty, oratoria i písně. Stranou jeho pozornosti nezůstává ani soukromá výchova mladých adeptů operního zpěvu. Tím navazuje na svou někdejší pedagogickou činnost na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.Bludný Holanďan v La Manchi nezabloudil

Z řady ocenění pěveckého umění Richarda Haana připomeňme cenu Thálie, kterou v roce 2010 získal za roli Sebastiana v d´Albertově opeře Nížina. Perličkou v jeho životopise je záliba v zimním a dálkovém plavání. Mezi vrcholné výkony patří z tohoto hlediska zdolání Gibraltarského průlivu a v roce 2005 Kanálu La Manche.

Jiří Levý v roce 2006 publikoval knihu o Richardu Haanovi "Bludný Holanďan v La Manchi nezabloudil" s podtitulem "Životní příběh operního pěvce a otužilce Richarda Haana", která vyšla v nakladatelství Mladé Fronty. 

 

DISKOGRAFIE

2010 50 Years: Grosses Festspielhaus Salzburg
2008 Respighi: La Primavera; Quattro Liriche; La pentola magica Adriano
2008 The World's Greatest Composers: Mozart (Collector's Edition Music Tin)
2006 Mozart 250th Anniversary
2006 Mozart: Opera; Piano Concerti
1997 Mozart: His Greatest Masterpieces
1997 The Wonders Of Opera, Vol. 1-4
1995 La bella dormente nel bosco Adriano Baritone
1995 Ottorino Respighi: Lucrezia Adriano Baritone
1995 The Very Best of Opera Baritone
1994 Mozart: Arias from "Così Fan Tutte" and "Don Giovanni" Oliver von Dohnanyi